Hjälpcenter

Dela ett dokument med en anställd eller en kandidat

Välj personerna i Koppla till och låt delningsreglaget vara på. De får ett e-postmeddelande och kan öppna dokumentet i sitt eget utrymme i Skileo.

Programvara
Alla programvaror
Vem kan göra detta
Företagsägare, Medlem
Uppdaterad

Dela ett dokument

  1. Lägg till ett dokument, eller öppna ett och klicka på Redigera.
  2. Under Arkiverat under väljer du personerna i Koppla till.
  3. Under Åtkomst kontrollerar du att delningsreglaget är på. Det slås på av sig självt så snart du väljer någon.
  4. Klicka på Spara.

Varje person får ett e-postmeddelande med en länk till dokumentet. De hittar det också i Dokument i sitt eget utrymme i Skileo.

I Rekrytering väljer du bland kandidaterna. I de andra programvarorna väljer du bland de anställda.

Koppla utan att dela

Att koppla en person lägger dokumentet på personens profil. Det är delningen som låter personen öppna det.

Om du vill ha ett dokument på någons profil utan att visa det för personen stänger du av delningsreglaget. Reglaget visar då meddelandet Av: bara de som hanterar dokument kan öppna det.

Vem får ett e-postmeddelande

  • När du lägger till ett delat dokument: alla som det delas med.
  • När du slår på delning senare: alla som det delas med.
  • När du lägger till personer i ett delat dokument: bara de nya personerna.

Andra ändringar skickar inget e-postmeddelande.

Sluta dela

Öppna dokumentet, klicka på Redigera och stäng av delningsreglaget. Du kan också ta bort personen från Koppla till. Personen kan då inte längre öppna dokumentet.

Vanliga frågor

Kan personen ändra dokumentet?

Nej. Personen kan öppna det och ladda ner det. Bara de som hanterar dokument kan ändra det.

Kan jag se om de har öppnat det?

Ja. Öppna dokumentet och välj fliken Åtkomst. Varje persons rad visar om personen har öppnat dokumentet, och när.

Kan jag be dem bekräfta att de har läst det?
Vem mer kan se dokumentet?