Skicka e-post till en kandidat när du flyttar ansökan
När du flyttar en ansökan till ett steg med meddelandemallar slår du på e-posten i panelen och väljer en mall. Skileo skickar den till kandidaten.
- Programvara
- Rekrytering
- Vem kan göra detta
- Företagsägare, Medlem
- Uppdaterad
Skileo skriver inte åt dig
Att flytta en ansökan skickar aldrig något e-postmeddelande av sig självt. Kandidaten får ett bara när du väljer att skicka det, i panelen Ändra status.
Skicka e-postmeddelandet
- Flytta ansökan till det nya steget. Läs Flytta en ansökan till ett annat steg.
- I panelen Ändra status slår du på det här reglaget: Skicka avisering via e-post?
- Välj Meddelandemall. Fälten Ämne och E-postmeddelande fylls i.
- Ändra texten om du vill.
- Klicka på Ändra status.
Ansökan flyttas och e-postmeddelandet går till kandidatens e-postadress.
När du flyttar flera ansökningar samtidigt får varje kandidat ett eget e-postmeddelande, med sitt eget namn.
Personliga uppgifter i meddelandet
Ord inom hakparentes ersätts med de verkliga uppgifterna i varje e-postmeddelande. Panelen listar de som du kan använda, till exempel:
[candidate_first_name],[candidate_full_name]: kandidatens namn.[position_title]och[position_url]: jobbannonsens titel och länken till dess offentliga sida.[company_name]: företagets namn.[company_user_full_name]: ditt namn.[interview_details]: intervjuns datum, längd och plats.
E-post om en intervju
När steget är ett intervjusteg visar panelen också fältet Välj intervju: välj den intervju som e-postmeddelandet gäller. Om det inte finns någon ännu klickar du på länken: Boka en intervju. Läs Boka en intervju.
Kandidaten får ditt meddelande med en kalenderinbjudan bifogad. Intervjuarna får en kopia.
Skapa eller ändra mallarna
Mallarna ställs in i Inställningar, Meddelandemallar. Varje mall är gjord för en typ av steg, till exempel Intervju eller Diskvalificerad. Reglaget visas bara för ett steg som har minst en mall.
Vanliga frågor
Varför ser jag inte e-postreglaget?
Steget har ingen meddelandemall. Skapa en i Meddelandemallar, eller skriv till kandidaten med Skicka meddelande under åtgärdsknappen (⋮) på ansökan.
Jag flyttade flera personer till intervjusteget och ingen fick e-post. Varför?
Ett intervjumeddelande behöver den intervju som det gäller, och du kan bara välja en för en enskild ansökan. Flytta ansökningarna en och en för att skicka intervjumeddelandena.